32. Kopání hrobů a smlouva?

Otázka

Musí mít obec uzavřenou smlouvu s člověkem, který u nás kope hroby (již dlouhá léta, dříve měl s obcí smlouvu, ale zda  má na tuto činnost vyřízenou živnost nevím). Nebo stačí, aby tento člověk měl od obce souhlas s touto činností?

Odpověď

Každý kdo na pokyn jiného kope hroby – má mít smlouvu a to písemnou. Buďto je zaměstnancem (pak pracovní) nebo na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. 

Nebo osoba podnikající – OSVČ, kde je pro opakující činnosti nutné živnostenské oprávnění – živnost volná, ohlašovací pro činnost technické služby (práce na pohřebištích).
Pokud by tyto práce prováděl občan bez jakékoliv smlouvy, může jít o rozpor se zákonem o zaměstnanosti. Zde by šlo o provozování pohřebiště jinou fysickou či právnickou osobou i z části – viz § 18 zákona o pohřebnictví


​Ing. Václav Graf, řijen 2012, aktualizováno léto 2014

zpět na seznam článků

Přihlášení uživatele

Kontakt

Kontakt

Ing. Václav Graf
IČ: 121 27 337

Masarykova 29
757 01 Valašské Meziříčí

+420 571 621 352
vgraf@vaclavgraf.cz
www.vaclavgraf.cz

Reference

 


Aktuality

20.10.2019

Aktualizace 4.19.10

Nová verze obsahuje především opravy funkcí vydaných v letošním roce.

Více

11.09.2019

Aktualizace 4.19.8

Nová verze rozšiřuje možnosti aplikace Správce pohřebiště NEW o evidenci dokumentů a snadnější vkládání digitálních fotografií (nové záložky SPIS a FOTOGRAFIE).

Více

archiv aktualit